„Plon niesiemy plon w gospodarza dom” – tymi słowami rozpoczęły się Dożynki Gminne, które odbyły się 3 września w Dąbrowie.
Mieszkańcy wsi zaskoczyli wszystkich przybyłych gości przepięknymi dekoracjami i pomysłowymi sceneriami. Widać było jak dużo poświęcili pracy w przygotowanie wydarzenia.
Zgodnie z tradycją cały obrzęd rozpoczęła uroczysta polowa msza święta, w trakcie której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Po Eucharystii rozpoczął się ceremoniał dożynkowy, w ramach którego starostowie dożynek – Katarzyna Topolska i Daniel Wyrostek – przekazali chleb z tegorocznych plonów gospodarzowi, burmistrzowi Maciejowi Berlickiemu. Chleb jest symbolem urodzaju i dostatku, nieodłącznym elementem polskiej gościnności.
Włodarz gminy podziękował wszystkim rolnikom za trud, jaki wkładają w swoją pracę, a następnie wraz z sołtysami z poszczególnych miejscowości podzielili się chlebem z mieszkańcami.
Po części oficjalnej zaprosiliśmy przybyłych mieszkańców na występy lokalnych zespołów śpiewaczych. Czas umilały nam zespoły: Bursztyny z Sianowa, Rosiczki z Sieciemina oraz Kwiat Paproci z Wierciszewa.
W trakcie uroczystości dożynkowych rozstrzygnięto ważne dla mieszkańców gminy i miasta Sianów konkursy:
„Najaktywniejsi rolnicy Gminy i Miasta Sianów”, w którym uhonorowano: Tadeusza Kołaczka z Bielkowa, Piotra Sochę z Karnieszewic, Piotra Kuligowskiego z Kleszcz, Dariusza Jurgo z Kłosu, Dawida Żaka ze Skibna.
Wyłoniono zwycięzców XXIV edycji konkursu na:
„Najbardziej zadbaną posesję”
I miejsce – Wiesława Szmajdziak i Łukasz Pruś z Dąbrowy
II miejsce – Danuta i Henryk Pielesiak z Kłosu
III miejsce – Monika i Tomasz Kuśmirek z Iwięcina
„Najbardziej zadbaną zagrodę rolną”
I miejsce – Małgorzata Czupa z Bielkowa
II miejsce – Grzegorz Maliszewski z Kędzierzyna
III miejsce – Ewa i Ryszard Kusyk z Grabówka
W konkursie na „Najpiękniejszą wieś” zwyciężyła miejscowość Dąbrowa.
Wzrok przyciągały wieńce dożynkowe przygotowane przez 7 sołectw naszej gminy: Bielkowo, Dąbrowa, Grabówko, Iwięcino, Karnieszewice, Ratajki, Skwierzynka. Wieńce były pomysłowe, bogato zdobione z tradycyjnymi motywami chleba, różnego rodzaju zbóż i świeżych kwiatów. Komisję konkursową zachwycił wieniec z Karnieszewic i to oni zajęli I miejsce, za nimi uplasowały się wieńce z Ratajek (II miejsce) i Dąbrowy (III miejsce).
W ramach przygotowań do dożynek zostały ogłoszone dodatkowo dwa konkursy na:
„Najpiękniejszą ozdobę dożynkową przy gospodarstwie domowym”, w którym przyznano:
I miejsce – Justyna Niekrewicz za konewkę, konia i traktor,
II miejsce – rodzina Sikorskich za dożynkową noclegownie oraz Gienię z Januszem,
III miejsce – Maria Zoruk i Bogumiła Szczygieł za pomoc doraźną, kosz z owocami i kosz z kwiatami.
Ostatni był konkurs na najpiękniejsze stoisko wystawiennicze. Komisja konkursowa jednogłośnie wytypowała Stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy. Nagrodą w tym konkursie był grill gazowy, który ufundowany został przez Darłowską Lokalną Grupę Rybacką.
Część artystyczną kontynuował zespół Wszystko Ma Swój Czas – to rodzinny projekt muzyczny – grają, śpiewają, piszą i komponują. Ich domeną jest szeroko rozumiana poezja śpiewana, piosenka turystyczna i wędrowna. Są mieszkańcami Dąbrowy.
Najzabawniejszą częścią dożynek były Mini Potyczki Sołeckie. Sześć dwuosobowych drużyn rywalizowało w sześciu różnych konkurencjach na wesoło o tytuł królowej i króla dożynek. Śmiechu było co nie miara.
Atrakcją wieczoru był zespół Elice, który tworzy sześć osób kochających muzykę rockową – szczególnie z lat 60-90. Rozkręcili oni swoimi aranżacjami publiczność. Całość imprezy zakończona była zabawą z DJ-em Odysem.
Dożynki w Dąbrowie były wspaniałą okazją do podziękowania rolnikom za ich codzienną, trudną pracę, ale także możliwością do wspólnego działania dla dobra lokalnej społeczności.
Zdjęcia: Waldemar Kosowski