O nas

Sianowskie Centrum Widzy dawniej Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów to samorządowa instytucja kultury prowadzona przez Gminę Sianów. Zmiana nazwy gminnej jednostki organizacyjnej weszła w życie zgodnie z uchwałą nr LXI/446/2023 Rady Miejskiej w Sianowie  z dniem 23 lutego 2023 r.  

Sama instytucja kultury została powołana do życia Uchwałą nr XXXIX/304/2013 Rady Miejskiej w Sianowie z dnia 27 listopada 2013 roku w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury – Domu Kultury w Sianowie oraz Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów i utworzenia „Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów”. 

Siedziba Sianowskiego Centrum Wiedzy, przy Placu pod Lipami 9,  została wybudowana dzięki pozyskanym środkom pochodzącym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczyście otwarty 17 lutego 2014 roku wspaniały i wielofunkcyjny obiekt kulturalny od roku promieniuje życiem artystyczno-społecznym skierowanym do mieszkańców gminy i miasta Sianów. To pod dachem tego nowoczesnego, o pięknej bryle architektonicznej przybytku, znalazły swą stałą siedzibę biblioteka i centrum kultury.
Ponadto Sianowskie Centrum Wiedzy to także nowoczesne kino i galeria Zorza, 7 filii bibliotecznych i 9 świetlic wiejskich działających na terenie gminy. Już niebawem do działalności SCW dołączy nowoczesne 
Centrum Nauki.

Biblioteka Publiczna w Sianowie działa nieustannie już od 67 lat. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w 1948 roku. W roku 2014 otrzymała nową siedzibą. Biblioteka  wyposażona jest  w nowoczesny sprzęt multimedialny taki jak czytelnia internetowa, stanowiska dla dzieci i dorosłych do odsłuchu e-booków, infokioski oraz stanowiska z iPadami. W bibliotece i jej filiach znajduje się ponad 20500 woluminów, gdzie 80% z nich to pozycje nowe. Korzysta z nich 1643 czytelników. Liczba wypożyczeń na 100 mieszkańców wynosi 312.

Sianowskie Centrum Wiedzy realizuje szereg działań edukacyjnych. Swoją ofertę kierujemy do najmłodszych uczestników kultury jak i tych starszych. W zabawny i ciekawy sposób przybliżamy zagadnienia związane z różnymi dziedzinami sztuki: muzyką, literaturą, malarstwem, tańcem, kuchnią itp. Poprzez nasze działania chcemy również rozwinąć wrażliwość dzieci na otaczającą je przestrzeń, krajobraz, zabytki i architekturę. Zachęcić osoby starsze do aktywnego spędzania wolnego czasu.

W kinie Zorza odbywają się premierowe pokazy filmowe, wyświetlane zgodnie z repertuarem kina. Ale też odbywają się gościnne występy teatrów muzycznych, dramatycznych. Jest to stare dobre kino w nowym wydaniu i wyśmienitej akustyce i ogromnej pro scenie.

obrazek
Jeżeli podoba Ci się ten artykuł możesz go udostepnić w sotial mediach
Skip to content