Uroczysta Gala Sianowskich Rybogryfów i Wolontariusz roku 2022

Gala Sianowskich Rybogryfów 2022 to uroczyste spotkanie i okazja do uhonorowania unikatowymi sianowskimi Rybogryfami oraz statuetkami Wolontariusza Roku 2022 najbardziej aktywnych osób minionego roku.

Uroczystości poprowadziła Alicja Górska, a gospodarzem gali był Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Maciej Berlicki. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: społecznej, gospodarczo rozwojowej, sportowej oraz woluntarystycznej. W tym roku wyjątkowo przyznano również specjalnego Sianowskiego Rybogryfa za wsparcie rozwoju Gminy Sianów oraz naszego regionu, a otrzymał go sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pan poseł Pawłeł Szefernaker.

Ten dzień był pełen podziękowań za wyjątkowy rok.

Pierwsza statuetka „Rybogryfa” w kategorii społecznej trafiła do Grunwaldzkiej 8 Sianowskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Srebrny Grot”!

Drużyna ta została założona w grudniu 2017 roku z inicjatywy podharcmistrza Dariusza Kamińskiego i przewodników: Łukasza Mrzygłoda oraz Jakuba Panka. Obecnie drużynę, liczącą 26 osób, prowadzi przewodniczka Oliwia Krowicka. To drużyna zrzeszająca dzieci i młodzież od 10-ego do 16-ego roku życia.

Drugi Rybogryf w kategorii społecznej powędrował do komendanta Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie pułkownika Józefa Trejdera.

Pułkownik Józef Trejder ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz studia w Akademii Obrony Narodowej. Pełnił dotychczas różne funkcje, m.in. był dowódcą plutonu Podchorążych Rezerwy, a następnie oficerem szkoleniowym Szkoły Młodszych Specjalistów w Centrum Szkolenia Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Był także zastępcą Dowódcy – Szefa Sztabu 38. dywizjonu zabezpieczenia w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej. Za swoje zaangażowanie i osiągnięcia służbowe pułkownik Józef Trejder został wyróżniony odznaczeniami państwowymi i resortowymi m.in.: Srebrnym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Stanowisko Komendanta Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie płk Józef Trejder pełni od sierpnia 2020 roku. Od 2014 r. Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie stale wspiera wszystkie patriotyczne działania na terenie Gminy Sianów, a w szczególności organizację uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia.

Trzeci Rybogryf w kategorii społecznej otrzymał Parafialny Zespół Caritas w Sianowie!

Parafialny Zespół Caritas obchodził w grudniu minionego roku 25- lecie działalności. Członkowie Zespołu dostrzegają problemy z jakimi borykają się ubodzy, chorzy i osoby samotne, mieszkające na terenie parafii i gminy. Aktywnie włączają się w ogólnopolskie akcje charytatywne prowadzone przez Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, jak chociażby Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, czy Torba Charytatywna

Pierwszy Rybogryf 2022 w kategorii „Gospodarka i Rozwój” trafił do Romana Kwiatkowskiego.

Roman Kwiatkowski jest właścicielem przedsiębiorstwa, które działa na rynku od 1991 roku. To firma handlowo- usługowa, która zajmuje się naprawą instalacji gazowych, dystrybucją i napełnianiem butli z gazem. Zajmuje się także wykonywaniem instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych.

Drugi Rybogryf 2022 w kategorii „Gospodarka i Rozwój” otrzymała Firma Truszczyńscy Boats.

Truszczyńscy Boats to firma rodzinna, której właścicielami są Alicja i Adam Truszczyńscy. Firma z siedzibą w Kłosie istnieje na rynku od 20 lat. Zajmuje się produkcją łodzi wędkarskich, turystycznych oraz luksusowych jachtów. Firma swoją działalność rozpoczęła w Holandii, gdzie nawiązała pierwsze kontakty z projektantami i odbiorcami. Dziś to współpraca z firmami m.in. z Niemiec, Szwecji, Holandii i Austrii, a także sprzedaż, zarówno na rynku polskim, jak i handel międzynarodowy.

Trzeci Rybogryf w kategorii „Gospodarka i Rozwój” powędrował do firmy Holiday Homes.

Przedsiębiorstwo Holiday Homes to rodzinny zakład, który powstał w 2009 roku z inicjatywy Lecha Pęka i jego synów: Michała i Łukasza. Prowadzi działalność w Bielkowie i Konikowie, a zajmuje się produkcją wysokiej jakości domków mobilnych. Holiday Homes to prężnie rozwijająca się firma. Tworzą ją młodzi ludzie, będący specjalistami w swoich dziedzinach.

Pierwszy Rybogryf 2022 w kategorii sportowej został przyznany Korneli Żbik.

Kornelia jest mieszkanką Sianowa, a podopieczną koszalińskiej szkoły tańca Top Toys. Pod okiem trenerów Anny i Marcina Dubrowników osiąga już wiele sukcesów. W ubiegłym roku zdobyła I miejsce w kat. wiekowej 14 lat na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Fit Kids WBBF WFF, które odbyły w Zblewie. Zajęła także II miejsce w kategorii fitness dziewcząt do 14 lat na Mistrzostwach Polski Dzieci w Fitness, które odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim. Ale to nie koniec sukcesów. Kornelia pod koniec ubiegłego roku wzięła także udział w Mistrzostwach Świata w Fit Kids GPA Polska oraz w Pucharze Polski w Fit Kids WBBF WFF w Skarszewach, gdzie zajęła II i III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Drugi Rybogryf 2022 w tej kategorii otrzymał Uczniowski Klub Sportowy MORSKI Sianów!

Klub działa od października 2017 roku i przez te 5 lat działalności piłkę ręczną trenowało tu około stu zawodniczek. Do zespołu trenerskiego należą Mariusz Dobrzeniecki, Grzegorz Frąckowiak oraz Monika Koprowska. Obecnie klub posiada zespoły w trzech kategoriach: dziecięcej, juniorskiej i seniorskiej. Zawodniczki biorą udział w rozgrywkach na szczeblach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Powoływane są także do kadry wojewódzkiej i narodowej. W ubiegłym roku klub wziął udział w turnieju piłki ręcznej Partilla Cup w Goteborgu. Przed drużyną kolejne zmagania w rozgrywkach II ligi oraz 1/16 Mistrzostw Polski juniorek młodszych, gdzie są jedyną reprezentacją województwa zachodniopomorskiego w tej kategorii.

Trzeci Rybogryf 2022 w kategorii Sportowej otrzymali Grażynia i Ryszarda Wątroba.

Ryszard Wątroba jest cenionym działaczem sportowym i pomysłodawcą wielu wydarzeń sportowych na terenie Gminy Sianów. Także prowadzi turnieje piłkarskie, których jest inicjatorem/jednym z inicjatorów m.in. Wielkoorkiestrowe Granie Serc w Sianowie czy Halowy Turniej Piłkarski Seniorów im. Feliksa Pietraszkiewicza. A Pani Grażyna wspiera swojego męża w różnego rodzaju działalności wolontariackiej. To także dzięki niej udaje się zorganizować tak sprawnie te imprezy sportowe.

Kolejna kategorią były statuetki dla Wolontariuszy Roku 2022. Dzięki różnym zbiórką w minionym roku udało się zebrać prawie 145 tysięcy złotych. Największą kwotę zebrano podczas 7. Balu Charytatywnego, organizowanego przez Sianowską Fundację Jesteśmy Razem, gdzie na pomoc dla Eweliny i Wojtka zebrano kwotę 54,5 tys. zł. Kolejna akcja to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podczas której zebrano ponad 33 tys. zł. Piłkarze ze Stowarzyszenia Oldboye z Sianowa podczas Turnieju im. Więcka zebrali dla potrzebującego Michałka 21 400 zł, a Wild Carp Team zebrał dla Wojtka ponad 20 tys. zł, a dla Adasia ponad 7 tys. zł. Natomiast podczas corocznej akcji charytatywnej „Dziewczynki z zapałkami” udało się zebrać prawie 11 tys. zł.

Spośród tak wielu osób, angażujących się w pomoc innym, tegoroczna kapituła nagrody, wyłoniła trzech laureatów.

Pierwsza statuetka „Wolontariusza roku 2022” trafiła do pani Anny Walińskiej.

Druhna Anna Walińska wstąpiła w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Sianowie 9 lat temu. Przygotowuje Młodzieżową Drużynę Pożarniczą do startu w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu: gminy, powiatu, województwa i kraju, gdzie bardzo wysoką lokatę zajął Filip Lorek. Realizowała z młodymi druhami projekty: „Tydzień w Straży ” i „Nocka w Straży „. Pisze projekty na pozyskanie środków finansowych na zakup sprzętu i remont obiektu remizy. Współtworzyła klasy pożarnicze w gimnazjum. Od samego początku angażuje się w akcję „Dziewczynki z Zapałkami”. A od ponad roku wspólnie z druhami poświęca swój czas na prace gospodarcze przy obiekcie strażnicy OSP Sianów.

Druga statuetka i tytuł „Wolontariusza roku 2022” powędrowała do Neli Rzeszutek.

Nela chodzi do klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janka Bytnara w Sianowie. Interesuje się sportem, językiem angielskim oraz wolontariatem. Wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, sianowską akcję „Dziewczynki z zapałkami” oraz organizuje akcje charytatywne takie jak: mikołajkowa loteria, zbiórka przyborów szkolnych dla oddziału dziecięcego w szpitalu, zbiórka nakrętek dla Jasiek Adasiek, czy zbiórka karmy dla schroniska Leśny Zakątek. Reprezentuje szkołę i klasę w zawodach sportowych.

Trzecia statuetka „Wolontariusza roku 2022” trafiła do pani Joanny Horajskiej.

Joanna Horajska od ponad 30 lat związana jest z Sianowem, a od 2013 roku jest członkiem sianowskiej Fundacji „Jesteśmy Razem” i aktywnie działa na rzecz osób chorych i potrzebujących z Gminy i Miasta Sianów. Była motorem napędowym do powstania i założenia tej organizacji. Od początku istnienia Fundacji udało się pomóc prawie 130-u osobom i przekazać na ich leczenie ponad 470 tys. zł.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert wyjątkowej artystki. Po zakończeniu Gali na scenie pojawiła się Patrycja Markowska. Wydała 9 studyjnych albumów, 2 koncertowe oraz 50 singli, z których wiele na długi czas podbiło szczyty list przebojów. Wystąpiła z zespołem w składzie: Maciej Mąka- gitarzysta, Adrian Szczotka- basista, Krzysztof Siewruk i Bartek Jończyk- gitarzyści, Radosław Owczarz- perkusista oraz Marcin Koczot – wokalista, grający na instrumentach klawiszowych i perkusyjnych.

Artystka i muzycy towarzyszący zostali powitani gorącymi brawami, a publiczność bawiła się na koncercie do samego końca.

Tekst: Milena Szczepańska-Zakrzewska

Zdjęcia: Waldemar Kosowski

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł możesz go udostepnić w sotial mediach

Warto przeczytać

Aktualności

Dźwiękowa podróż

W czwartkowe popołudnie, zaproponowaliśmy naszym bibliotecznym gościom nietypową, oryginalną i bardzo egzotyczną „Dźwiękową podróż” – na gongi i misy tybetańskie, który idealnie wpisał się w

Read More »
Aktualności

Słodkie bukiety

11 maja 2024 roku w sianowskiej bibliotece odbyły się przesłodkie warsztaty, które poprowadziła Viktoria Smeltzer Czytaliśmy „Pisklaka” Doroty Gellner Zrobiliśmy przecudne słodkie bukiety z pianki

Read More »
Aktualności

Legionowo i wyróżnienie dla Hani Iwko

Ogólnopolski Harcerski Festiwal Piosenki Wiosenne Czarowanie i WYRÓŻNIENIE dla Hani IWKO W dniach 10-12.05.2024 r. w Legionowie odbyła się już XV edycja Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu

Read More »
Aktualności

Tappi i tajemniczy gość

9 maja 2024 roku w bibliotecznych warsztatach czytelniczych wzięła udział klasa 1 ze SP nr 1 w Sianowie, czytaliśmy fragment książki Marcina Mortki „Tappi i

Read More »
Aktualności

Festiwal Łazy 31/05-01/06

 Zapnijcie pasy! Już 31 maja ruszamy w niezapomnianą podróż przez świat sztuki, kultury, motoryzacji i dobrej zabawy!  Czy jesteście gotowi? Bo my już nie możemy się

Read More »
Aktualności

Dźwiękowa podróż

Jeżeli szukasz relaksu, odprężenia, redukcji stresu to zapraszamy do sianowskiej biblioteki 16 maja o godzinie 16.30 na „Dźwiękową podróż”, przy dźwiękach mis,  gongów tybetańskich sesję

Read More »
Skip to content